Poznej Singapur
Booking.com

Metro

Metro v Singapuru se zkráceně nazývá SMRT (Super Mass Rapid Transit) a je nejčastěji využívaným druhem městské hromadné dopravy po Singapuru. Každý den se zde pomocí něho přepraví přes 2 miliony cestujících. Na nápisech můžete vidět název train (překlad „vlak), souprava ovšem jede většinu doby pod zemí a proto zde budeme dále používat termín metro.

Pro české cestovatele může znít uvítací fráze „Welcome on board SMRT“ při vstupu do vozů metra poněkud komicky. Nenechte se ovšem odradit a vychutnejte si komfortní jízdu v prostorných a klimatizovaných vozech místního metra.

Stanice i soupravy jsou přehlídkou toho nejmodernějšího co městská hromadná doprava na celém světě nabízí. Ať už jsou to prosklené stěny stanice, které znemožňují pád do kolejí (ať už úmyslný či náhodný) nebo například znaky na podlaze naznačující kde mají cestující stát při výstupu a nástupu. Pořádek a kvalitní údržba vytváří opravdu příjemné prostředí kam se budete těšit.

Ceny jízdného

Při jízdě z Changi Airport do centra je nutné přestoupit ve stanici Tanah Merah (přestup probíhá v jedné úrovni jen několik metrů).

Souprava vozu SMRT Singapur

Souprava vozu SMRT Singapur

Mapa metra online

Na oficiální adrese >> SMRT.COM.SG << naleznete kromě kompletní mapy všech linek metra v Singapuru také online kalkulátor. Ten Vám vypočte cenu jízdného ze stanice A do stanice B.

Nejdůležitější zastávky

  • Changi Airport
  • Marina Bay
  • HarbourFront
  • Raffles Place

K nejdůležitější stanicím v Singapuru patří rozhodně Changi Airport, odkud budete s jistotou vyjíždět. Dále pak rozhodně Marina Bay, kde je kromě hlavní „atrakce“ Marina Bay Sands, také park s light show Gardens By The Bay. Další zastávkou je HarbourFront, odkud se přestupuje na Sentosa Express, který Vás odveze na úměle vytvořený ostrov plný zábavy – Sentosa. Poslední stanicí, kterou je vhodné doporučit je Raffles Place. Při výstupu se ocitnete přímo v finančním centru Singapuru a ihned u nejvyššího mrakodrapu OUB, kde se nachází gallerie a bar 1-Altitude.

Jízda v Singapurském metru

Pro vstup i výstup z prostoru metra je zapotřebí mít dobitou kartu na konkrétní úsek, to je kontrolováno jak u vstupních tak výstupních turniketů. Pokud byste kartu v průběhu jízdy ztratili (můj případ), bude Vám při výstupu naúčtována částka podle stanice z které jste vyjížděli.

* Jízdní kartu je možno použít 6x, přičemž napoprvé stojí 10c její samotná koupě. Těchto 10c Vám bude po třetí jízde vráceno ve formě slevy na daný úsek. Poslední tedy šestá jízda je také slevněna o 10c. Pro sedmý vstup do metra je již nutné zakoupit novou kartu.

Na každém kroku je zde vidět striktní dodržování daných pravidel. Drobnosti jako je například řazení lidí ve frontách (po dvojicích těsně na sebe, aby byl nástup co nejvíce efektivní) zapůsobí na každého kdo má rád řád a pořádek.

Obyvatelé Singapuru jsou pořádní a dodržují pravidla

Obyvatelé Singapuru jsou pořádní a dodržují pravidla

Jak zakoupit jízdenku v Singapuru

1. Volba stanice buď podle názvu nebo mapy

1. Volba stanice buď podle názvu nebo mapy

2. Výběr stanice podle mapy poklepáním na obrazovku

2. Výběr stanice podle mapy poklepáním na obrazovku

3. Částka kterou je nutné zaplatit z letiště Changi do stanice Marina Bay

3. Částka kterou je nutné zaplatit z letiště Changi do stanice Marina Bay

4. Po zaplacení vyjede z automatu karta, kterou je možné ještě 5x dobít

4. Po zaplacení vyjede z automatu karta, kterou je možné ještě 5x dobít

Metro
5 (hlasů: 2)


Cestování po Singapuru